Gdzie kamperem na dziko w Polsce?

Jeśli fascynuje Cię podróżowanie kamperem lub przyczepą kempingową, zapewne zastanawiasz się, gdzie stanąć kamperem na dziko w Polsce.

Nocowanie na kempingu ma swoje zalety, czasem jednak trudno znaleźć miejsce postojowe w lokalizacji, w której akurat chcesz nocować. Podróżowanie kamperem po Polsce na dziko pozwala zwiedzić mnóstwo miejsc przy niewielkich kosztach, a także dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Wynajem kampera czy wynajem przyczepy kempingowej to doskonały sposób na spędzenie wakacji, jednak stawanie w dzikich miejscach nie zawsze jest bezpieczne, a w wielu krajach również niezgodne z prawem. Dlatego warto dowiedzieć się, gdzie można biwakować kamperem na dziko, czy Polska jest przyjazna turystom pod tym względem i gdzie można znaleźć fajne miejscówki na dziko.

Kamperem na dziko po Polsce – co to znaczy?

Kamperowanie na dziko to parkowanie kamperem w miejscach, które nie są do tego specjalnie przygotowane, jak to ma miejsce w przypadku campingów. Biwakując na dziko, sam wybierasz miejsce noclegowe – urokliwą zatoczkę nad jeziorem, leśny parking czy malowniczo prezentującą się łąkę. Biwakowanie kamperem po Polsce na dziko jest doskonałą alternatywą dla pobytu na kempingu, dodatkowo daje dużo więcej wolności, prywatności i poczucia jedności z przyrodą. Wyznaczone miejsca kempingowe są bardzo często komercyjne, potrafią skupiać duże grupy ludzi, a niekiedy są także dość kosztowne. Nocując na dziko, możesz liczyć na ustronne miejsce z dala od campingowego zgiełku, blisko natury i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jeśli nie posiadasz własnego kampera lub przyczepy, możesz go wynająć na dowolny czas – do dyspozycji są kampery rodzinne, kampery luksusowe, a nawet kampery przyjazne psom – znajdziesz więc pojazd idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Jeśli jednak chcesz podróżować kamperem po Polsce na dziko, musisz się do tego odpowiednio przygotować – nie wszędzie bowiem nocleg na dziko jest możliwy.

Kamperem po Polsce na dziko – parkowanie czy biwakowanie?

Decydując się na wyruszenie po Polsce kamperem na dziko, warto wiedzieć, że istnieje różnica między biwakowaniem a postojem kamperem. W przypadku parkowania (postoju) samochód kempingowy traktowany jest tak samo jak osobowy i wolno nim parkować na miejscach parkingowych – z wyjątkiem tych, na których jest to wyraźnie zabronione. Warto zwrócić tutaj uwagę na samo słowo: parkowanie. Możliwe i dozwolone jest ono wtedy, jeśli Twój pojazd stoi w miejscu dozwolonym dla aut osobowych i nic nie wystaje poza obwód kampera. Oznacza to, że parkując kamperem nie możesz rozłożyć stolika, leżaka czy krzeseł, ale możesz w nim nocować – o ile, jak wspomniano, nie jest to zabronione.

W przypadku biwakowania używane są funkcje kampera, jak zrzucanie brudnej wody, rozstawianie mini agregatu, leżaków czy stolika, a także otwieranie bocznych okien.

Jak znaleźć miejscówki na dziko? Mapa miejsc biwakowych w Polsce

Kampery i przyczepy kempingowe mogą biwakować w dzikich, urokliwych miejscach. Trzeba jednak znać mapę fajnych miejscówek do biwakowania lub wiedzieć, jak znaleźć takie informacje. Marzą Ci się Bieszczady lub Mazury kamperem na dziko? A może chcesz spędzić weekend w zacisznym, spokojnym miejscu, z dala od cywilizacji? Nie wystarczy jedynie sprawdzić opcję: chcę wynająć pojazd. Musisz jeszcze wiedzieć, jak znaleźć miejsca do biwakowania kamperem na dziko w Polsce. Gdzie ich szukać?

  • Skorzystaj z doświadczeń innych osób – portale oferujące wynajem kamperów oraz przyczepy kempingowe do wynajęcia często zamieszczają opinie osób, które korzystały z opcji biwakowania na dziko i dzielą się sprawdzonymi, godnymi polecenia miejscami;
  • zainstaluj aplikacje, które wskazują w danej okolicy miejscówki, gdzie możesz stanąć kamperem na noc – czasem jest to po prostu wyznaczony parking, część łąki lub inne dogodne miejsce;
  • znajdź informacje w przewodnikach – Bieszczady kamperem na dziko? A może na dziko kamperem na Mazury? W dedykowanych przewodnikach znajdziesz cenne informacje dotyczące noclegów na łonie natury w wielu miejscach w Polsce.

Polska jest bardzo przyjazna dla osób podróżujących kamperem i chcących nocować na dziko. Nie ma szczególnych przepisów zabraniających tej formy nocowania, zabroniony jest jednak postój kamperem na dziko w parkach narodowych, rezerwatach przyrody, a także na wybrzeżu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>