Jakie prawo jazdy na kampera?

Podróżowanie kamperem wymaga wiedzy i znajomości przepisów, w tym dotyczących potrzebnego prawa jazdy. Jakie prawo jazdy na kampera trzeba posiadać, by móc jeździć takim pojazdem?

Caravaning jest atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu, a wynajem kamperów cieszy się coraz większą popularnością. Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujesz się na wynajęcie czy kupno samochodu, musisz sprawdzić, czy prawo jazdy, które posiadasz, uprawnia Cię do kierowania tym pojazdem. Większość kierowców posiada bowiem kategorię B prawa jazdy, uprawniającą do poruszania się nie tylko autami osobowymi, ale też samochodami dostawczymi, mikrobusami oraz właśnie kamperami. Sprawdź, czy to wystarczy i jakie prawo jazdy trzeba mieć na kampera – unikniesz wówczas niepotrzebnych kłopotów oraz narażania siebie i współpasażerów na niebezpieczeństwo.

Jakie prawo jazdy na kampera? Waga pojazdu

To, jakie prawko na kampera będziesz potrzebował, jest wyznaczane głównie przez wagę samego pojazdu, jego wyposażenia oraz bagażu umieszczonego w kamperze. Jaka kategoria na kampera jest potrzebna i w jakich przypadkach?

  • Posiadając prawo jazdy kategorii B możesz prowadzić kampera o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 ton. Znaczna większość pojazdów kempingowych dostępnych w Polsce mieści się w tej granicy (małe kampery do 4 osób lub kampery przyjazne psom) decydując się zatem na kupno lub wynajem kampera możesz być spokojny, że te uprawnienia wystarczą do prowadzenia pojazdu.
  • Kampery o większej niż 3, 5 tony dopuszczalnej masie całkowitej zdarzają się rzadko – są to zazwyczaj kampery luksusowe lub duże kampery rodzinne. Jeśli dopuszczalna masa całkowita kampera, którym zamierzasz podróżować, przekroczy 3,5 tony, potrzebne Ci będzie prawo jazdy kategorii C1 (samochody do 7,5 ton) lub C (samochody powyżej 7,5 ton).

Jeśli zatem posiadasz prawo jazdy kategorii B i zastanawiasz się, czy jest ono wystarczające, by prowadzić kampera, w większości przypadków możesz spokojnie planować wakacje i wyruszać w podróż.

Jakie uprawnienia na kampera? Masa całkowita a masa własna pojazdu

Jak już wspomniano, na małe i średnie kampery w zupełności wystarczy najpopularniejsza kategoria prawa jazdy, czyli kategoria B. Głównym czynnikiem jest tu wartość dopuszczalnej masy całkowitej (DMC), która w przypadku kategorii B wynosi 3,5 tony. Jak znaleźć wartość dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu? Odczytasz ją w rubryce F dowodu rejestracyjnego kampera. Musisz jednak wiedzieć, że dopuszczalna masa całkowita to nie to samo, co masa własna pojazdu. Dopuszczalna masa całkowita oznacza wagę samochodu wraz z przewożonym ładunkiem – będzie to zatem całe wyposażenie kampera, płyny eksploatacyjne, woda, paliwo, sprzęt kempingowy, pasażerowie oraz wszystkie Wasze bagaże. Masa własna określa wagę kampera w stanie gotowym do jazdy. Jeśli wynosi ona – przykładowo – 3 tony, wiesz, że możesz zabrać około 500 kg ładunku.

Gdy dopuszczalna masa całkowita kampera przekracza 3,5 tony, do kierowania nim uprawnia wyższa kategoria prawa jazdy. Jeśli DMC mieści się w przedziale 3,5-7,5 tony, wymagana jest kategoria C1 lub C, natomiast w przypadku wartości powyżej 7,5 tony – pełna kategoria C.

Prawo jazdy na kampera – czy wiek ma znaczenie?

Posiadanie prawa jazdy odpowiedniej kategorii to niekiedy za mało, jeśli decydujesz: chcę wynająć pojazd. W wielu miejscach, aby wypożyczyć kampera musisz mieć ukończone 23 lub 26 lat oraz / lub od 3 do 5 lat praktyki jako kierowca. Wymóg ten podyktowany jest często warunkami stawianymi przez ubezpieczalnie, ale też bierze się z troski o Twoje bezpieczeństwo. Kampera prowadzi się bowiem inaczej niż zwykłe auto osobowe. Dlaczego?

  • Kamper to znacznie większy rozmiar pojazdu – jest większy nawet od samochodów dostawczych. I jak w przypadku długości i szerokości możesz wspomagać się chociażby kamerami cofania, wysokość kampera bywa problematyczna. Jednym słowem – musisz się przyzwyczaić do innych, większych gabarytów pojazdu.
  • Waga kampera – w większości. 3,5 tony – to spory ładunek i musisz o tym pamiętać szczególnie podczas wjazdu pod górę i wszelkich zjazdów. Konieczne jest tutaj zachowanie odpowiedniej, bezpiecznej odległości od innych kierowców oraz pamiętanie o wydłużonej drodze hamowania tak ciężkiego pojazdu.

Jeżeli zastanawiasz się, czy zamiast kampera dobrą opcją są przyczepy kempingowe, warto również sprawdzić, jakie uprawnienia potrzebne są do kierowania zestawem pojazdów. Wynajem przyczepy kempingowej jest pod wieloma względami praktyczniejszy – zwłaszcza, jeśli interesuje Cię zwiedzanie autem okolicy, w której nocujesz.

Uprawnienia na kampera – co grozi za prowadzenie pojazdu bez odpowiedniego prawa jazdy?

Jeśli poruszasz się kamperem nie posiadając do tego odpowiednich uprawnień lub przekraczasz dopuszczalną masę całkowitą pojazdu, zatrzymanie przez policję będzie się wiązać z przykrościami, takimi jak mandat, a często zakaz dalszego przemieszczania się. Będziesz musiał przekazać pojazd osobie z odpowiednimi uprawnieniami albo zostawić go w bezpiecznym miejscu. Jeśli nie będzie takiej możliwości, kamper będzie musiał być odholowany (oczywiście na Twój koszt jako kierowcy). Mało tego – w razie jakiegokolwiek wypadku nie będzie Cię obejmować polisa ubezpieczeniowa. Przede wszystkim jednak, jeśli nie posiadasz odpowiedniego prawa jazdy lub prowadzisz przeciążony samochód, narażasz siebie i współpasażerów na niebezpieczeństwo. Komfort, niezależność i przyjemność podróżowania są tym, co najpiękniejsze, jeśli chodzi o kampery i przyczepy kempingowe. Zadbaj o to, by było to podróżowanie również bezpieczne.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>