Jaki kamper na początek przygody z caravaningiem?

Marzysz o wakacjach w kamperze i zastanawiasz się, jaki kamper na początek będzie najbardziej odpowiedni? Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. To, jaki kamper będzie idealny dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z caravaningiem, zależy od wielu czynników.

Istotne jest tutaj, jakim budżetem dysponujesz, jakie masz oczekiwania i potrzeby, a także, czy wybierasz się na wyjazd z rodziną, czy może w większym gronie przyjaciół. Na początek nie musisz kupować najdroższego i najbardziej luksusowego kampera – istnieje wiele dobrych opcji w niższej cenie, które sprostają Twoim potrzebom. Dobrym rozwiązaniem na pierwszy wyjazd kamperem jest także wynajem kamperów – zanim zainwestujesz w przyczepę czy kampera, powinieneś zrobić szczegółowe rozeznanie. Dobrze jest też na próbę wynająć pojazd, by przekonać się, jak sprawdza się w praktyce i czy na pewno jest to forma wypoczynku, która Ci odpowiada.

Pierwszy kamper – kupno czy wynajem?

Jedną z pierwszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, jest to, jak często planujesz korzystać z kampera. Jeśli chcesz go używać tylko kilka razy w roku i planujesz jedynie weekendowe wyjazdy lub jednorazowe wakacje, może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie wynajem kampera lub kupno używanego pojazdu. Jeśli jednak planujesz korzystać z kampera częściej, warto rozważyć zakup nowego lub używanego auta. Weź również pod uwagę, że kupno kampera to spora inwestycja, zatem wynajęcie go to z pewnością rozwiązanie, które umożliwi Ci realizację swoich marzeń w szybszy i prostszy sposób. Wynajmując kampera możesz również przetestować różne modele i w ten sposób wybrać taki, który najbardziej Ci odpowiada.

Jaki kamper na początek – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kampery to dość zróżnicowana grupa pojazdów, posiadających wiele specyficznych cech i istotne są tutaj nie tylko osiągi samochodu, ale też sama jego budowa. Na początek przygody z caravaningiem najlepiej sprawdzają się kampery półzintegrowane, charakteryzujące się zmniejszoną powierzchnia sypialną i brakiem miejsca nad szoferką (w przeciwieństwie do zintegrowanych, gdzie zabudowa połączona jest z kabiną kierowcy, co daje większą przestrzeń do zagospodarowania). Kampery półzintegrowane są doceniane za to, że zużywają mniej paliwa, nie musisz się też martwić o omijanie niektórych dróg – przejazd przez tunel i wiadukt nie będzie stanowić problemu. Zabudowa półzintegrowana jest również bardziej odporna na silne podmuchy wiatru, z tego względu będzie dla Ciebie idealna, jeśli zaczynasz przygodę z caravaningiem. Prowadzenie takiego pojazdu może być bowiem wyzwaniem dla niedoświadczonego w tym względzie kierowcy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę zastanawiając się, jaki kamper będzie dobry na początek?

  • Skup się na liczbie osób, które będą podróżować kamperem – pojazd musi zapewniać odpowiednią ilość przestrzeni, by każdy czuł się w nim komfortowo, zaś bagaże, prowiant i inne akcesoria powinny być łatwo dostępne oraz bezpiecznie rozłożone;
  • duże znaczenie ma również układ, wyposażenie oraz wystrój samego wnętrza, tym bardziej, jeśli jest to Twój pierwszy wyjazd kamperem. Wnętrze powinno być jak najbardziej komfortowe, dobrze wyposażona kuchnia i wygodna łazienka. Wszystko to sprawi, że Twój pierwszy raz kamperem będzie niezapomnianym przeżyciem, a w pojeździe szybko poczujesz się jak w drugim domu;
  • kamper powinien być jak najbardziej dostosowany do tego, w jaki sposób zamierzasz spędzać wakacje – w ofercie wypożyczalni są zarówno kampery rodzinne, przeznaczone dla większej liczby osób, jak i kampery luksusowe dla tych, którzy lubią wysoki standard wyposażenia. Możesz także zdecydować się na sprawdzenie oferty kamperów przyjaznych psom, jeśli podróżujesz ze zwierzętami.

Pierwszy wyjazd kamperem – jak się przygotować?

Zastanawiając się, jaki kamper będzie dobry na początek przygody z caravaningiem, weź pod uwagę także kilka innych czynników, które pomogą Ci dobrze przygotować się do podróży:

  • przepisy drogowe i zasady dotyczące prowadzenia kamperów i przyczep kempingowych – do najważniejszych należy waga pojazdu, gdyż to od niej zależy, jaką kategorię prawa jazdy będziesz potrzebował do prowadzenia pojazdu;
  • wielkość bagażu – w kamperze czy przyczepie kempingowej przestrzeń jest dość mocno ograniczona, zabierz zatem ze sobą najbardziej potrzebne, praktyczne rzeczy, odpowiednie do pory roku i miejsca, w którym zamierzasz wypoczywać;
  • miejsce, do którego chcesz podróżować – podróżowanie kamperem ma tę zaletę, że możesz jechać właściwie wszędzie, gdzie tylko poniesie Cię wyobraźnia. Na początek przygody z caravaningiem warto jednak postawić na sprawdzone kempingi – masz wówczas okazję poznać innych caravaningowców, zobaczyć jak wygląda taka forma wypoczynku a jednocześnie mieć pod ręką udogodnienia takie jak sanitariaty, dostęp do wody, prądu czy restauracji.

Jak zacząć przygodę z caravaningiem? Wypożyczenie kampera

Zanim zdecydujesz, jaki kamper wybrać na początek, warto zdecydować się na jego wynajem. W ten sposób nie tylko przekonasz się, czy Twoje wyobrażenia o tej formie podróżowania są prawdziwe, ale też sprawdzisz, które cechy pojazdu mają dla Ciebie największe znaczenie. Dobrą opcją są także przyczepy kempingowe – przyczepę możesz zostawić na kempingu i zwiedzać okolicę swoim autem. Na pewno nie ma sensu kupować kampera w ciemno i zawsze warto sprawdzić, jak dany pojazd sprawdza się w praktyce, by potem zdecydować się na auto, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>