Gdzie jechać kamperem pierwszy raz?

Podróżowanie kamperem to doskonały pomysł na spędzenie urlopu czy wakacji w ciekawy sposób. Jakie miejsce wybrać udając się pierwszy raz kamperem w podróż? Jak się do tego przygotować, by caravaning był bezpiecznym i miło spędzonym czasem?

Pierwsza podróż kamperem to doskonały czas na przetestowanie auta oraz sprawdzenie, czy taka forma wypoczynku rzeczywiście Ci odpowiada. To również idealna okazja do tego, by poznać zarówno wszelkie dogodności, jak i utrudnienia, które wiążą się z takim sposobem podróżowania. Sprawdź zatem, gdzie jechać pierwszy raz kamperem i co zrobić, by czerpać z tego wyjazdu jak najwięcej radości.

Pierwsza podróż kamperem – jak się przygotować?

Wybierając się w podróż pierwszy raz kamperem pomyśl w pierwszej kolejności o tym, jak chcesz spędzić wolny czas. Caravaning daje dużo swobody, ale podróżowanie tym pojazdem wymaga pewnej wprawy i doświadczenia. Twój urlop spędzony w kamperze może przyjąć różne formy – możesz zwiedzać wiele miejsc, co kilka dni zmieniając lokalizację, lub obozować w jednym punkcie, skupiając się na zwiedzaniu okolicy. Niezależnie od tego, jaką formę wybierzesz, przed pierwszą podróżą kamperem weź pod uwagę kilka aspektów.

  1. Wybierz odpowiedni samochód. Wybór kampera będzie uzależniony od tego, jak dużą grupą zamierzasz podróżować. Jeśli wybierasz się na wyjazd w niewielkim gronie, wystarczy Ci nieduży kamper, natomiast, jeśli planujesz wyjazd rodzinny lub z dużą paczką przyjaciół, zdecyduj się na bardziej przestronne auto. Chodzi tutaj nie tylko o liczbę dostępnych miejsc do spania, ale przede wszystkim komfort wypoczynku. Wynajem kamperów to obecnie bogata oferta różnorodnych pojazdów, zarówno pod względem wielkości, jak i standardu wyposażenia. Do dyspozycji masz zatem kampery rodzinne, zapewniające komfort wypoczynku większej grupie osób. Jeśli zależy Ci na wysokim standardzie, możesz wybierać spośród oferty kamperów luksusowych. A może planujesz podróż ze zwierzętami? Kampery przyjazne psom będą tutaj doskonałym rozwiązaniem. Wybierając się w podróż pierwszy raz kamperem pamiętaj, że prowadzenie takiego pojazdu wymaga również pewnej wprawy – weź to pod uwagę planując liczbę osób i kierunek podróży.
  2. Obierz cel podróży. W zależności od tego, dokąd i kiedy się wybierasz, będziesz potrzebować odpowiednio wyposażonego pojazdu. Planujesz zwiedzanie nowych miejsc w środku gorącego lata? Ważne będzie, by w Twoim kamperze działała klimatyzacja postojowa. Marzy Ci się zimowy wypad na narty i nocleg w kamperze? Przyda się dobrze działające ogrzewanie oraz izolowane zbiorniki na płyny. Znaczna większość kamperów, zwłaszcza nowych, jest całoroczna i przystosowana do kamperowania w każdych warunkach, mimo wszystko warto jednak sprawdzić wyposażenie i jego sprawność. W każdym pojeździe musi działać ogrzewanie, lodówka i zasilanie.
  3. Zaplanuj trasę. Podróżowanie kamperem z założenia wiąże się ze swobodą, spontanicznością i zatrzymywaniem się w miejscach niedostępnych dla większości turystów. Wybierając się w drogę pierwszy raz kamperem warto jednak zaplanować kilka kwestii, jak chociażby to, czy chcesz zatrzymać się w kilku miejscach, czy też stacjonować w jednej lokalizacji. Jeżeli chodzi o noclegi, na pierwszy wyjazd kamperem warto skorzystać ze sprawdzonych kempingów – w ten sposób stopniowo będziesz przyzwyczajał się do nocowania w pojeździe i z czasem możesz wybierać opcje noclegów na dziko.

Gdzie jechać kamperem pierwszy raz? Wybierz miejsce dla siebie

Podróżować kamperem możesz właściwie wszędzie, po całej Polsce i poza jej granicami. Jeśli jednak jest to Twój pierwszy wyjazd, warto postawić na lokalizację w kraju – w Polsce jest wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, a za granicą wszelkie ewentualne kłopoty czy niedogodności mogłyby stać się bardziej problematyczne i stresujące, chociażby przez barierę językową czy znaczna odległość od kraju.

W Polsce istnieje wiele większych i mniejszych kompleksów kempingowych i każdego roku ta infrastruktura coraz bardziej się rozbudowuje. Wiele kempingów znajduje się z dala od popularnych miejscowości turystycznych i głównych szlaków – masz zatem możliwość wyboru dokładnie takiej opcji, jaka najbardziej Ci odpowiada. Gdzie warto jechać wybierając się w podróż pierwszy raz kamperem?

  • Lasy – to często wybierany kierunek podróży po Polsce. Warto odwiedzić Podlasie oraz parki narodowe: Białowieski, Biebrzański czy Wigierski. Godna polecenia jest także Lubelszczyzna z Roztoczem lub wiele lokalizacji w Karkonoszach czy Tatrach (jeśli zdecydujesz się na teren górzysty).
  • Polskie wybrzeże – to również dobry kierunek na pierwszą podróż kamperem, a niektóre pola kempingowe nad Bałtykiem znajdują się naprawdę blisko plaży.
  • Jeziora – popularnym kierunkiem są Warmia i Mazury, które z pewnością spodobają się miłośnikom sportów wodnych i rejsów żeglarskich, ale istnieje wiele miejsc nad jeziorem, które chętnie odwiedzają osoby lubiące spokój i błogi wypoczynek z dala od zgiełku.

Niewątpliwą zaletą podróżowania kamperem jest niemal całkowita niezależność, swoboda i możliwość zmiany planów w każdej chwili. Dobrą opcją są również przyczepy kempingowe – wówczas masz możliwość stacjonowania w jednym miejscu, a auto możesz wykorzystać do zwiedzania okolicy. Karawaning sprawia, że świat masz praktycznie na wyciągnięcie ręki i możesz budzić się rano w jednym miejscu, a zasypiać w zupełnie innym. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni, a dobrze zaplanowana, pierwsza podróż kamperem sprawi, że z pewnością zapragniesz częściej doświadczać tej formy wypoczynku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>