Jakie auto do przyczepy kempingowej?

Podróżowanie kamperem lub z przyczepą kempingową to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wolność i mobilność. Warto zastanowić się, jakie auto do przyczepy kempingowej będzie Ci potrzebne, jeśli zamierzasz spędzać wakacje w ten właśnie sposób.

Ogólnie, im pojazd jest większy i ma większą moc, tym łatwiej będzie Ci ciągnąć nim przyczepę. Problem pojawia się wtedy, gdy masa i gabaryty przyczepy przekraczają możliwości auta. Trudno w tej sytuacji od razu decydować się na zmianę samochodu, można jednak zastanowić się nad kompromisowym rozwiązaniem. Jeśli w Twoich planach jest zakup lub wynajem przyczepy kempingowej, warto zastanowić się, jaki samochód będzie Ci potrzebny do ciągnięcia przyczepy. Dowiedz się także, jakie wymagania musi spełnić auto, by móc holować przyczepę kempingową.

Jakie auto do przyczepy kempingowej – dopuszczalna masa całkowita przyczepy

Podstawowy problem, z którym musisz się zmierzyć kupując lub wypożyczając przyczepę kempingową, to odpowiedni dobór przyczepy do posiadanego auta. Głównym czynnikiem branym pod uwagę jest dopuszczalna masa całkowita przyczepy. Wyróżnia się podział przyczep na:

  • lekkie (o dmc do 750 kg),
  • ciężkie ( o dmc powyżej 750 kg).

Przyczepy lekkie nie muszą posiadać hamulca, nie ma też obowiązku wykonywania okresowych badań w stacji kontroli pojazdów. Dopuszczalna masa całkowita lekkiej przyczepy bez hamulca nie może przekraczać połowy dopuszczalnej masy pojazdu, który ją ciągnie. Jeśli chodzi natomiast o przyczepy kempingowe ciężkie, to dopuszczalna masa całkowita nie może być większa niż dmc pojazdu holującego. Poza tym, przyczepy kempingowe niekwalifikujące się do grupy przyczep lekkich muszą być hamowane – zazwyczaj wyposażone są w hamulec najazdowy (hamulec, w którym wykorzystuje się siłę powstającą między samochodem a przyczepą pod wpływem najeżdżania przyczepy na hamujący pojazd).

Warto również wiedzieć, że przyczepy o dmc powyżej 750 kg muszą przechodzić okresowe badania techniczne, zaś każda przyczepa kempingowa musi być ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej.

Jaki samochód do przyczepy kempingowej – przede wszystkim bezpieczeństwo

Rozważając, jakie auto jest niezbędne do przyczepy kempingowej i jakie wymagania trzeba spełnić, pamiętaj przede wszystkim, że jako kierowca jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo na drodze. W tym celu, prowadząc samochód z przyczepą kempingową, ważne jest:

  • zapewnienie sobie widoczności pozwalającej na bezpieczne prowadzenie zestawu pojazdu i przyczepy – jeżeli przyczepa kempingowa jest szersza od samochodu, konieczne jest zamontowanie dodatkowych lusterek wstecznych na wysięgnikach, umożliwiających obserwację drogi za autem i przyczepą;
  • odpowiednie przyspieszenie – Twoje auto musi odpowiednio przyspieszać, by nie zagrażać bezpieczeństwu podczas wyprzedzania samochodem;
  • sprawne hamulce – ważne są zawsze, nie tylko w przypadku ciągnięcia przyczepy. Tutaj jednak masz do czynienia z dodatkowym obciążeniem, dlatego tym bardziej samochód musi dobrze reagować, zwłaszcza w nagłych sytuacjach;
  • stabilność auta, by nie reagowało na podmuchy wiatru i nagłe zmiany pasa ruchu. Warto podkreślić, że ciągnięcie szczególnie ciężkich przyczep obciąża konstrukcję auta, dlatego powinno być ono jak najbardziej dostosowane do holowania (sprawdzą się tutaj szczególnie vany czy samochody terenowe).

Przyczepa kempingowa – jaki samochód? Uprawnienia i wymogi

Prowadząc auto z przyczepą kempingową możesz posiadając prawo jazdy kategorii B. Warunkiem jest jednak to, by dopuszczalna masa całkowita (dmc) zestawu pojazdów – czyli samochodu i przyczepy – nie przekraczała 3,5 tony. Jeżeli jest większa, musisz mieć dodatkowe prawo jazdy kat. E, a dmc zestawu pojazdów wynosi wówczas 6125 kg. Wyjątkiem jest tutaj holowanie przyczepy lekkiej, którą możesz ciągnąć pojazdem o dmc sięgającej 3,5 tony – tutaj dmc całego zestawu może dochodzić do 4250 kg.

Jaka moc silnika w aucie do przyczepy kempingowej?

Zastanawiasz się, jaka moc silnika będzie potrzebna w samochodzie, by móc holować przyczepę kempingową? W przypadku aut osobowych lepiej unikać podstawowych wersji silnikowych, głównie dlatego, że zazwyczaj mają one delikatniejsze układy przeniesienia napędu (sprzęgła, skrzynie biegów) oraz znacznie mniej wydajne układy hamulcowe. W przypadku samochodu, który ciągnie przyczepę, ma to ogromne znaczenie, gdyż różnica w długości drogi hamowania może być tutaj większa nawet o 50 procent.

A jaki silnik do przyczepy kempingowej? Najważniejszym kryterium nie powinna być moc, ale moment obrotowy osiągany przy możliwie niskich obrotach silnika. Dobrym wyborem są tutaj duże turbodiesle, zaś z silników benzynowych te o dużej pojemności, a co za tym idzie – sporej mocy już przy obrotach zbliżonych do biegu jałowego. Jeśli chodzi natomiast o napęd, najlepszy jest tutaj na koła tylne lub na obie osie, za pośrednictwem automatycznej skrzyni biegów.

Caravaning jest atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu, a kampery i przyczepy kempingowe cieszą się coraz większą popularnością. Jeśli z jakichś względów nie zdecydujesz się na podróżowanie samochodem z przyczepą kempingową, możesz skorzystać z opcji wynajmu kampera. Wynajem kamperów to obecnie bogata oferta różnorodnych pojazdów, zarówno pod względem wielkości, jak i standardu wyposażenia. Do dyspozycji masz zatem kampery rodzinne, zapewniające komfort wypoczynku większej grupie osób. Jeśli zależy Ci na wysokim standardzie, możesz wybierać spośród oferty kamperów luksusowych. A może planujesz podróż ze zwierzętami? Kampery przyjazne psom będą tutaj doskonałym rozwiązaniem.

Wynajem kampera lub przyczepy kempingowej to zatem nie tylko kwestia decyzji: “chcę wynająć pojazd”. To także rozważenie wielu różnych aspektów i możliwości – wszystko po to, by Twój wypoczynek był jak najbardziej komfortowy, a czas spędzony podczas takiego wyjazdu – niezapomniany.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>