Kupno pojazdu kempingowego – kilka porad

Zanim kupisz pojazd kempingowy zastanów się nad tym, co najbardziej Ci odpowiada. To ważne i aby się tego dowiedzieć, najlepiej jest zadać sobie kilka pytań, które mogą wydawać się oczywiste, ale które określą dokładnie to, czego potrzebujesz. W ten sposób będziesz miał pewność,  że dokonujesz dobrego wyboru przy zakupie pojazdu kempingowego.

Jak chcę spać?

Zacznijmy od miejsca do spania. Producenci i właściciele często postrzegają łóżko jako punkt wyjścia przy zakupie pojazdu kempingowego i my też uważamy, że to dobry początek rozważań. Masz kilka opcji do wyboru – łóżka francuskie, opuszczane, w alkowie itp. Trzeba się zastanowić,  jak masz  wejść i wyjść z łóżka. A co jeśli musisz iść do łazienki w nocy? Czy to będzie łatwe? Czy trzeba będzie wspinać się przez partnera/kę, aby dostać się do łazienki?  Czy łóżko ma odpowiednie dla Ciebie wymiary? Czy potrzebujesz drabinki, żeby się tam dostać i czy to może stanowić  problem? I czy za kilka lat nadal będzie ci wygodnie z takim miejscem do spania?  Prosta rada: zawsze wypróbuj łóżko.  W ten sposób doświadczysz, jak to jest wchodzić i wychodzić, i czy jest wystarczająco dużo miejsca pomiędzy materacem a sufitem. Spacerowanie po salonie sprzedaży przez cały dzień może być fajne, ale i męczące. Więc naprawdę zasługujesz na to, żeby się na chwilę wygodnie położyć  😉

Czy mamy wystarczająco dużo miejsca dla naszych rzeczy i dla nas samych?

Chodzi nam o to w najszerszym możliwym sensie. Czy masz wystarczająco dużo miejsca na siedzeniu kierowcy?  Spędzisz tam sporo czasu podczas podróżowania, więc czy jest wygodne?  Usiądź także na toalecie przy zamkniętych drzwiach. Masz wystarczająco dużo miejsca? Spróbuj stanąć pod prysznicem. Pasuje? Możesz się  bez problemu wyprostować pod prysznicem? I oczywiście, co z przestrzenią, mamy tu na myśli przestrzeń bagażową.  Czy jest dostatecznie dużo miejsca na cały Wasz bagaż? Czy bierzesz, na przykład, rowery lub inne duże przedmioty związane z hobby? A co z zapasowymi ubraniami, zapasowymi butami, pianką do nurkowania, etc.?

Mogę zabrać wszystko?

Tym razem nie chodzi nam o przestrzeń, ale o wagę. Ważne jest, aby dokładnie przestudiować te liczby. Jakie są ograniczenia wagowe dla tego pojazdu? Ile mogę dodać, zanim przekroczę limit? Czy mój samochód może odholować tę przyczepę? Jaka jest rzeczywista waga zamiast wagi podanej w dowodzie? Ta ostatnia może się bardzo różnić.

To, jaki jest najlepszy pojazd kempingowy dla Ciebie, zależy w dużej mierze od sposobu podróżowania i z jakim towarzystwem podróżujesz. Naprawdę potrzebujesz tych wszystkich ubrań? Dlaczego, na przykład,  nie skorzystać z pralni gdzieś po drodze? Wybierz kurtkę, która będzie uniwersalna dla wszystkich potrzeb.

Jakie są moje plany wakacyjne?

Kwestia ta z pewnością dotyczy również ergonomii pojazdu kempingowego. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, który pojazd kempingowy będzie odpowiedni dla Ciebie, jest wypożyczenie różnych modeli i typów i po prostu  przetestowanie ich! Czy będzie to półintegra, czy też alkowa, używany czy nowy, duży czy mały, etc. Każdy model ma swoją własną specyfikę. Każdy typ ma swoje zalety, z kamperem na bazie busa będziesz nieco bardziej elastyczny w małych miastach, z modelem integra będziesz miał dużo więcej miejsca do przechowywania, a z alkową będziesz miał wygodnie ulokowane łóżka.

Poznaj 5 najistotniejszych powodów, dla których warto kupić kampera!

Czy istnieje idealny kamper?

Nie zapominaj, że idealny kamper nie istnieje. Często mówi się, że najlepszym pojazdem jest następny, który kupisz. Ludzie, którzy kiedykolwiek sami zbudowali dom, wiedzą o tym aż za dobrze. Gdyby zrobili to jeszcze raz, to wszystko wyglądałoby zupełnie inaczej. Więc nasza rada: szukajcie kampera, który najlepiej pasuje do Waszego obecnego sposobu podróżowania. Zakup to często tylko migawka. W przyszłości sytuacja rodzinna może się zmienić lub Wasz sposób podróżowania. To również zmieni Twoje własne preferencje dotyczące kampera. Dlatego zawsze skup się na aktualnej sytuacji i staraj się brać pod uwagę przyszłość, ale ta ostatnia nigdy nie powinna decydować o ostatecznej decyzji. Zastanówcie się również nad przebudową we własnym zakresie w porównaniu z zakupami u dealerów. Jak bardzo chcesz mieć pojazd dostosowany do swoich potrzeb? Na ile wyzwań i wysiłku jesteś przygotowany i jak ważna jest tak naprawdę amortyzacja, w kontrze do zakupu prawie nowego pojazdu?

Lista kontrolna zakupu używanego samochodu kempingowego

Na koniec, przy zakupie używanego samochodu kempingowego: oto lista kontrolna, o której należy pamiętać przy sprawdzaniu pojazdu:

  1. Sprawdź, czy są wszystkie dokumenty pojazdu. Sprawdzić, czy przebieg jest prawidłowy.
  2. Sprawdź, czy nie ma wgnieceń, zadrapań, rdzy, zgnilizny aluminiowej, a także sprawdź dach pod kątem uszkodzeń spowodowanych gradem.
  3. Kiedy ostatnio pojazd przechodził badanie techniczne? Czy są jakieś uwagi pokontrolne?
  4. Czy opony są nadal w dobrym stanie (łącznie z oponą zapasową)? Nie powinny mieć więcej niż sześć lat. Uwaga: głębokość bieżnika co najmniej 1,6 mm, opony zimowe 4 mm. Należy również sprawdzić, czy bok nie pęka z wyschnięcia. Może to wystąpić w przypadku nieco starszych opon.
  5. Sprawdzić wiek paska rozrządu. Czy został niedawno wymieniony? Pasek rozrządu zwykle trzeba wymieniać co 100 000 km lub od trzech do czterech lat, w zależności, co wypadnie pierwsze.
  6. Instalacja gazowa: poproś o raport z kontroli i certyfikat gazowy oraz sprawdź wiek węża elastycznego i reduktora ciśnienia. Należy również zwrócić uwagę na ewentualne pęknięcia w przewodzie. W tym celu należy ostrożnie zagiąć wąż.
  7. Wnętrze: sprawdź, czy wnętrze nie jest uszkodzone i czy pachnie świeżo. Czy we wnętrzu pojazdu palono papierosy? Czy na suficie są ciemne plamy?
  8. Sprawdź, czy nie ma śladów pleśni (wilgoci). Przyjrzyj się uważnie każdemu zakamarkowi kampera. Za zasłonami, pod prysznicem, w toalecie i w szafie. Jeśli są oczywiste wilgotne plamy, pamiętaj, że naprawa może być bardzo kosztowna.
  9. Skorzystaj z usług eksperta, jeśli znasz kogoś, kto może sprawdzić pojazd. Miej świadomość, że zakup pojazdu prywatnego niesie ze sobą o wiele większe ryzyko niż u sprzedawcy (który zwykle oferuje gwarancję nawet na używane urządzenia).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>